BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kodėl dviratis negriūna, o lakūnas džiaugiasi? Kalta precesija!Pratęsiant temą apie lėktuvus, norėčiau paklausti: kas bendro tarp lėktuvo, dviračio, žaislinio vilkelio (to, kur įsuki ir ilgai sukasi nenuvirsdamas) bei tokio šaunaus įrenginio, kaip SegWay?

Ogi giroskopas! Šaunus žodis, ane? Dar šūstresnį galiu pateikti: precesija.

Arba precesuoja :) Kad dar labiau apžavėti liktumėt, pažėkit filmuką:Na, kai jau baigsis nuostabos šūksniai, skaitykit toliau.

Pradėkime nuo terminų: giroskopas yra toks diskas, kuris gali laisvai suktis, o ašis įtaisyta per centrą. O štai tas procesas, kai įsuktas ratas ne nusileidžia į horizontalią padėtį, o sukasi aplink šniūrą ir yra vadinamas precesija.

Na, pagal visus logikos dėsnius, mum jokio skirtumo, ratas sukasi, ar ne -jei jis, pakabintas ant šniūro per savo centrą, turi nusileisti į horizontalią padėtį, kai jo niekas nelaiko. Tačiau pasiaiškinkime, kodėl fizikos dėsniai šiuo atveju sako ką kitką.

Kadangi šįkart internete neradau manęs tenkinančių animacijų, teko papaišyti pačiam. Tikiuos pavyko padaryt pakankamai aiškiai.
Įsivaizduokime, kad turime ratą. Jis tiesiog kaba erdvėje, neveikiamas jokių jėgų. Jei pabandysime paveikti jo ašį mėlynai pažymėtų rodyklių kryptimi, jis pradės virsti žalių rodyklių kryptimi, nes bus veikiamas tos krypties jėgos (paspauskit trikampuką pažiūrėti, kaip atrodo judesy).   

Daba žėkit žemiau esantį paveiksluką. Paleiskime tą ratą suktis. Ir taip pat mėlynų rodyklių kryptimi veikime ašį. Ratas vėl bus veikiamas jėga, nukreipta žalios ir raudonos rodyklių kryptimi ir norės virsti. Bet kas vyks toliau? Viršutinė rato dalis, paveikta raudonosios jėgos, iškart pajudės žemyn ir kartu nusineš jos sukeltą impulsą.  Kai ta jėga nukeliaus pusę rato iki apačios, atsitiks toks dalykas: apatinį tašką veiks iš viršaus atkeliavusi raudona jėga, bet tuo pačiu ir žalia jėga (ji niekur nedingo!). Jų dydžiai yra vienodi, tačiau kryptys - priešingos. Manau, iš mokyklos žinote, kad tokiu atveju galime sakyti, kad kūno neveikia JOKIA jėga. Pažiūrėti viskam, ką surašiau, paspaudžiam trikampuką:     

Žinoma, tas pats vyks ir su jėga, kylančia iš apačios į viršų ir ten sunaikinančią esančią rodyklikę :) 

Kodėl mums tai įdomu? Ogi todėl, kad šitaip panaikiname priežastį rato virtimui ant šono - viršuje ir apačioje esančias jėgas. Tačiau kiekvienu laiko momentu iš viršaus žemyn ir iš apačios viršun keliauja krūvos tų rodyklių - gi ratas nuolat sukasi ir perneša impulsą iš apačioje ir viršuje gautų taškų. Bendrai paėmę gauname, kad kūnas veikiamas tik vientisomis rodyklėmis pažymėtomis krpyptimis (žr. paveikslą žemiau). O punktyru nupieštos viena kitą panaikina, tad jos neegzistuoja:


 

Viso šito reikalo galutinis rezultatas: jėgos verčiančios ratą virsti ant šono panaikintos, o verčiančios jį suktis juodos rodyklės kryptimi veikia. Tai ir yra vadinama precesija, mano brangieji!

 

Uh, net padusau aiškindamas :)

 

Atsipalaidavimui pažėkit, kokį gražų šposą galima su ta precesija iškrėsti, jei giroskopo masė ir stovo ilgis yra gerai parinkti:

 

 
   

Šitą dalyką tyriau per laboratorinius darbus. Labai šaunus aparatas pas mus labėj stovi precesijai tirti. Šiandien specialiai ten įsiveržiau ir pafilmavau :)

   


     

Kairėje pusėje įtaisytas pats giroskopas, o dešinėje - svertas. Kol diskas nesisuka, svertas nulenkia kairę pusę. Kai įjungiame sukimą, giroskopas stipriu judesiu ištiesina visą sistemą - atsistoja į jam malonia padėtį :) Žinoma, svertas vistiek nori atlikti savo darbą, tačiau giroskopas priešinasi ir vykstant precesijai visa sistema pradeda suktis aplink vertikalią ašį. Beje, būtent šio sukimosi (precesavimo) greitį man ir teko tirti. Tiksliau, to greičio priklausomybę nuo disko sukimosi greičio. Labai fainas darbas ;)

     

Ok, o daba grįžkime prie to, nuo ko pradėjome, t.y. klausimo: kaip giroskopas sieja lėktuvą, vilkelį, dviratį ir segvėjų? Na, apie vilkelį pasakot, turbūt, nereikia. Patys puikiai suprantat, kad tai pats paprasčiausias giroskopas, kuris įsuktas, nebenori virsti dėl precesijos. Dviračio giroskopiškumą jau irgi matėt pirmame video. Kai sukasi, pats ratas nebenori griūti. Ir kuo greičiau sukasi, tuo labiau stengiasi stovėti statmenai žemės. Todėl vaikai, besimokydami važiuoti ir bijodami nugriūti, vos bejudėdami patys sau daro meškos paslaugą: važiuojant greitai, dviratis pats laikytų lygsvarą! Kai mokysit savo vaikus važiuoti dviračiu, pirma paaiškinkit apie precesiją :D Štai lėktuvuose toks įtaisėlis labai pasitarnauja nustatyti, kiek jis yra pakrypęs. Jei giroskopą įtaisysime laisvai judančioje laikiklių sistemoje, jis vistiek suksis statmenai žemei, nepriklausomai, kaip vartysis lėktuvas. Tie laikikliai matuoja ir disko pakrypimą lėktuvo atžvilgiu (o tuo pačiu ir lėktuvo pakrypimą žemės atžvilgiu). Tad pilotas visada žino, kokioje padėtyje yra jo valdomas paukštukas. O štai segvėjuje giroskopas reikalingas tam pačiam, kaip ir lėktuvui: nustayti padėtį žemės atžvilgiu ir taip padidinti/pamažinti greitį, kad visas prietaisas sėkmingai važiuotų nenuvirsdamas!

     Rodyk draugams

Komentarai (144)

 1. mishkas:

  :)

  jėga.. jamam tą fiziką :)

 2. Anonymous:

  "Jei giroskopą įtaisysime laisvai judančioje laikiklių sistemoje, jis vistiek suksis statmenai žemei, nepriklausomai, kaip vartysis lėktuvas."

  Aš ne fizikas, bet taip pamislijau, jei pakabinčiau bumbulą ant siulo, tai jis taip pat visada bus statmenai žemei, tai kodėl lėktuve naudojamas būtent giroskopas?

 3. Saulius:

  Jei lėktuvas apsivers aukštyn kojom iš tavo bumbulo mažai naudos bus :)

  Ale vat dabar gailiuos biški, kad man neišpuolė tas giroskopo darbas savo laiku :[

 4. eziukassukedais:

  turbūt nevisai aišku, kaip tas giroskopas lėktuve įtvirtinamas :)

  štai kaip: http://www.gyroscopes.org/showfull.asp?imagename=39.jpg

  kai diskas sukasi, stovą (arba lėktuvą) galime vartyti kiek širdis geidžia - giroskopas vistiek išliks toje pačioje padėtyje. o ties žeidų sujungimais įtaisius jutiklius, bua aišku, kiek kurioje ašyje lėktuvas yra pasviręs

 5. Andrius:

  Nepamirškit, kad ir kosminiuose laivuose, palydovuose bei zonduose navigacijai taip pat naudojamas giroskopas. Tskant, nustatei kursą ir skrisi tiksliai kaip galima. Tiksliau, negu naudojant bet kokią elektroniką (nenaudojant precesijos privalumų).

 6. Originalas:

  gaminam pigesnius lėktuvus ir ypač SegWay'us su bumbulais, tokius po toną pakabinam, ir ok, tikrai atsvers, bet ar pakils, tai… :DD

  Tarkim, kai lėktuvas sukas, jį dar veikia ir išcentrinė jėga, tai tavo bumbulas pieno riebumą rodytų, tikrai ne į žemę, atliekant manevrą. jis veiktų, jei lėktuvas stebuklingai kabėtų ore ir nejudėtų, tik vartytus apie savo ašį.

  mačiau kažkur internete 10kart pigesnį SegWay, visą mandravojimą su giroskopu ir kompu, pakeitus 3 ratu. genialu - kas paprasta. :DD

 7. eziukas:

  Originalai,

  perteikiu bazine info, kuri reikalinga suprasti pagrindiniams procesams. kai pats gaminsiu lektuvus, galesiu papasakoti ir apie atskirus giroskopo veikimo atvejus inercinese/neinercinese sistemose bei kitas subtilybes ;) deja, dabar zinau tik tiek, kiek surasiau cia

 8. Originalas:

  Čia Anonymous siūlė bumbulą ant siūlo vietoj giroskopo kabint, tipo į žemę rodytų.. :D

  Giroskopas daug greičiau sukas už patį lėktuvą, todėl ta lėktuvo išcentrinė jėga nieko nereiškia jam.

  Redagavo Originalas 2007-07-28 12:48

 9. ramulis:

  Atsimenu dariau laboratorinį darbą su giroskopu pirmam kurse. Tikrai įdomus dalykas ir įvairiai panaudojamas.

 10. tikiuosi nesupyksi, man labai referatui sita temyte tiko :D

 11. Error posting the comment

 12. Almost all I can say is, I am not sure what to really say! Except naturally, for the excellent tips which have been shared within this blog. I could think of a million fun approaches to read the content articles on this site. I’m sure I will finally make a move using your tips on areas I could not have been able to handle alone. You had been so thoughtful to let me be one of those to profit from your practical information. Please see how significantly I am thankful.

 13. liked your website, will be back. bookmark added.

 14. Thanks for the thoughts you have contributed here. In addition, I believe there are many factors which really keep your car insurance policy premium decrease. One is, to bear in mind buying automobiles that are within the good report on car insurance businesses. Cars that happen to be expensive will be more at risk of being lost. Aside from that insurance policies are also in line with the value of your car or truck, so the costlier it is, then higher the premium you pay.

 15. I think I will become a great follower.Just want to say your story is striking. The clarity in your post is simply striking and i can take for granted you are an expert on this subject.

 16. thank for taking the time to discuss this, I feel strongly about it and love learning more on this topic. If possible, as you gain expertise, could you mind updating your site with more info? as it is extremely helpful for me.

 17. Winsel, bald ist es soweit dann kommt endlich der nächste Filmhit. Cyclops ist einfach der beste.

 18. Hi there, took me some time to understand what were being you actually trying to mention on this, however , now i’m on it. Only day or two backwards I has been considering identical matter, and additionally uncovered your write-up. It’s a shame the fact that my sis can not learn it all currently, we actually mail it directly to them at inbox. by the way, I like your posture. Continue posting. :)

 19. Just how about this – if ever the us country’s economy keeps her rate of decline, eventually you won’t have got just about any travellers annoying anyone when they will not be able to have the funds for. some sort of completely happy thought, eh? hmm… can’t imagine just about any real joyful feelings. It’s really a awesome evening in the garden at this time yet Now i’m wedged inside looking out at it all. Likely to look in your own blog once again tomorrow, wonderful night :)

 20. What i don’t understood is actually how you’re not actually much more well-liked than you might be now. You are so intelligent. You realize thus significantly relating to this subject, made me personally consider it from a lot of varied angles. Its like women and men aren’t fascinated unless it is one thing to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs excellent. Always maintain it up!

 21. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is great blog. A great read. I’ll definitely be back.

 22. Its best to participate in a contest for top-of-the-line blogs on the web. I will suggest this site!

 23. Thanks a lot for sharing this with all of us you really know what you are talking about! Bookmarked. Kindly also visit my web site =). We could have a link exchange contract between us!

 24. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 25. Hey very nice site!! Man .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your blog and take the feeds also…I’m happy to find so many useful information here in the post, we need develop more strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 26. There are actually some exciting points in time in this post but I do not know if I see all of them center to heart. There’s some validity but I will take hold opinion until I look into it further. Beneficial post , thanks and we want more!

 27. Nice blog here! Also your site loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 28. Absolutely written articles , appreciate it for entropy.

 29. Hello my friend! I want to say that this article is awesome, nice written and include almost all significant infos. I would like to see more posts like this .

 30. As a Newbie, I am constantly searching online for articles that can benefit me. Thank you

 31. I precisely wished to say thanks once more. I am not sure the things that I might have used in the absence of the entire creative concepts provided by you on this situation. It had been a distressing circumstance in my position, nevertheless seeing a specialised tactic you resolved it forced me to leap with contentment. Extremely happier for the work and hope that you know what a powerful job you are always putting in educating the others with the aid of a site. Probably you haven’t encountered any of us.

 32. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 33. It’s really a great and helpful piece of info. I am glad that you shared this helpful info with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 34. Thanks so much for providing individuals with remarkably brilliant opportunity to read from this website. It’s always very nice and packed with a good time for me personally and my office friends to visit your web site at the least 3 times every week to study the fresh issues you have. Not to mention, I am usually fascinated concerning the superb opinions you give. Selected 1 facts on this page are certainly the most suitable I have had.

 35. It’s really a great and helpful piece of info. I am glad that you shared this helpful information with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 36. Extremely nice post. I recently stumbled upon your weblog along with wanted to convey which I’ve genuinely appreciated browsing your website content. In any case I’ll be registering to your feed and i also we imagine you create once again especially soon!

 37. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to see a great blog like this one today..

 38. Thanks , I have recently been searching for information about this topic for ages and yours is the best I’ve discovered so far. But, what about the conclusion? Are you sure about the source?

 39. I do agree with all the ideas you’ve presented in your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are very short for starters. Could you please extend them a little from next time? Thanks for the post.

 40. I think this is among the most vital information for me. And i am glad reading your article. But wanna remark on some general things, The website style is ideal, the articles is really nice : D. Good job, cheers

 41. whoah this blog is wonderful i love reading your posts. Keep up the great work! You know, lots of people are looking around for this information, you can aid them greatly.

 42. Hello there, You’ve done a great job. I will certainly digg it and personally recommend to my friends. I am confident they’ll be benefited from this web site.

 43. Thanks for another informative site. Where else could I get that kind of info written in such a perfect way? I have a project that I am just now working on, and I have been on the look out for such information.

 44. Excellent web site. A lot of useful information here. I am sending it to a few friends ans also sharing in delicious. And of course, thanks for your sweat!

 45. Hello There. I found your weblog the use of msn. This is a very neatly written article. I’ll make sure to bookmark it and return to learn extra of your helpful info. Thanks for the post. I will certainly return.

 46. Definitely believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 47. Thanks a bunch for sharing this with all of us you actually know what you are talking about! Bookmarked. Kindly also visit my web site =). We could have a link exchange contract between us!

 48. Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is fantastic, let alone the content!

 49. Good day! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start. Do you have any points or suggestions? Thanks

 50. I simply want to tell you that I’m newbie to blogging and site-building and definitely loved your web page. Almost certainly I’m likely to bookmark your blog . You really have fantastic articles. Thanks for sharing with us your blog site.

 51. certainly like your web site but you need to check the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to tell the truth nevertheless I’ll definitely come back again.

 52. Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 53. Wonderful work! This is the type of information that should be shared around the net. Shame on the search engines for not positioning this post higher! Come on over and visit my website . Thanks =)

 54. WWW:

  Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have truly enjoyed surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 55. My brother suggested I might like this web site. He was totally right. This post actually made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!

 56. Hi, Neat post. There’s a problem with your website in internet explorer, would check this… IE still is the market leader and a big portion of people will miss your excellent writing because of this problem.

 57. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your website offered us with valuable info to work on. You have done an impressive job and our whole community will be grateful to you.

 58. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have really enjoyed surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 59. ghd:

  Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you However I am experiencing issue with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting identical rss problem? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

 60. Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you aided me.

 61. Hello There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful info. Thanks for the post. I’ll certainly comeback.

 62. This actually solved my problem, thank you!

 63. It’s best to participate in a contest for one of the best blogs on the web. I’ll advocate this website!

 64. This actually answered my problem, thank you!

 65. Spot on with this write-up, I actually assume this website wants way more consideration. I’ll probably be once more to learn much more, thanks for that info.

 66. How can I obtain an explanation regarding the right technique to play?

 67. Just wish to say your article is as amazing. The clearness in your post is just excellent and i can assume you are an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 68. I’m extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a great blog like this one nowadays..

 69. The other day, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive a thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!

 70. It’s really a nice and helpful piece of information. I am glad that you shared this helpful info with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 71. Spot on with this write-up, I really think this web site wants much more consideration. I’ll in all probability be once more to read much more, thanks for that info.

 72. I think this site contains some really excellent info for everyone : D.

 73. A useful discussion merits provide feedback. I believe that you should write even more on this particular subject, it’d not really be a taboo question however generally people are inadequate to talk on this kind of subjects. To the next. Cheers

 74. Thank you, I’ve just been searching for info about this topic for ages and yours is the greatest I have discovered so far. But, what about the bottom line? Are you sure about the source?

 75. Attractive section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.

 76. Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog website? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 77. Thanks a lot for giving everyone an exceptionally breathtaking opportunity to check tips from this blog. It’s usually very great and also packed with a great time for me and my office peers to search your site at the very least 3 times per week to learn the new issues you will have. Of course, we are usually astounded with all the good inspiring ideas served by you. Certain 4 points in this article are basically the most efficient I have had.

 78. Hey there just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Ie. I’m not sure if this is a format issue or something to do with web browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The design and style look great though! Hope you get the issue solved soon. Cheers

 79. Hello there! Do you know if they make any plugins to assist with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share. Many thanks!

 80. I don’t know whether it’s just me or if perhaps everybody else encountering problems with your website. It appears as if some of the text on your content are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them as well? This could be a problem with my internet browser because I’ve had this happen previously. Appreciate it

 81. Hi there would you mind letting me know which web host you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a honest price? Many thanks, I appreciate it!

 82. With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of exclusive content I’ve either written myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet without my agreement. Do you know any techniques to help protect against content from being ripped off? I’d definitely appreciate it.

 83. khdaklwhdkaljwhd klawdh kljhawkjdeh kjawh kjawhdkjwh

 84. Wow that was unusual. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say wonderful blog!

 85. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 86. I just want to say I’m beginner to weblog and really enjoyed your web site. Very likely I’m going to bookmark your site . You absolutely have good well written articles. Cheers for sharing your blog site.

 87. Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 88. I together with my buddies came following the great tactics on the website and quickly came up with a horrible feeling I had not expressed respect to the web site owner for them. These ladies are already for this reason happy to study all of them and have now honestly been using them. Appreciation for indeed being so helpful as well as for obtaining variety of great useful guides most people are really needing to understand about. My personal sincere apologies for not saying thanks to you sooner.

 89. kjhadkljhadkjawhdklawjhd

 90. Any person several opportune pieces, it comes surely, as properly as you bring in crave of various the many other types of hikers close to you with hard part your question. pre owned awnings

 91. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three e-mails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Thanks!

 92. It’s really a nice and helpful piece of information. I’m glad that you shared this useful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 93. Some genuinely good info , Gladiola I observed this.

 94. Hello, i think that i saw you visited my site thus i came to “return the favor”.I am trying to find things to enhance my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 95. Hey there! I’m at work browsing your blog from my new iphone 4! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the outstanding work!

 96. I am glad for commenting to make you be aware of of the superb discovery my princess experienced checking yuor web blog. She figured out some details, including what it’s like to have an awesome teaching nature to get many more with ease master certain multifaceted issues. You truly did more than readers’ expectations. I appreciate you for supplying these great, safe, explanatory and fun thoughts on the topic to Julie.

 97. Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.

 98. I do agree with all the ideas you have presented in your post. They’re very convincing and will certainly work. Still, the posts are too short for starters. Could you please extend them a little from next time? Thanks for the post.

 99. I’ve been exploring for a bit for any high-quality articles or blog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website. Reading this information So i’m happy to convey that I’ve an incredibly good uncanny feeling I discovered just what I needed. I most certainly will make sure to don’t forget this web site and give it a glance regularly.

 100. Uncovered your report pretty fascinating in truth. I actually really enjoyed examining it and also you make pretty some superior details. I am going to bookmark this web-site to the upcoming! Relly terrific content.

 101. Yesterday, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a 25 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 102. Whats hard now is how the laid out approach to life is not changed. Do you know what I’m saying? It’s nearly as if we walk through life with blinders on, not appreciating the true meaning of our own lives.

 103. I’ve been looking to the facebook font. many thanks for it

 104. Particularly interesting cheers, It is my feeling your trusty visitors may well want considerably more items of the character continue the excellent effort.

 105. There’s definately a lot to learn about this topic. I like all of the points you have made.

 106. Its superb as your other blog posts : D, appreciate it for putting up. “Slump I ain’t in no slump… I just ain’t hitting.” by Yogi Berra.

 107. Oh wow!! Thank you for those gracious words!! That really made my morning pleasant, as of this post.

 108. I simply want to tell you that I’m all new to blogging and site-building and really liked this website. Likely I’m want to bookmark your blog . You really have great writings. Bless you for revealing your web-site.

 109. whoah this weblog is magnificent i like studying your articles. Stay up the good work! You realize, lots of individuals are searching round for this information, you can help them greatly.

 110. Some sort of freak is often a nut who may have anything to believe inside.

 111. Reserva las mejores ofertas de viajes: Hoteles, vuelos, vacaciones, barcos, excursiones y coches de alquiler.

 112. I just want to say I am newbie to blogging and certainly loved your web site. More than likely I’m want to bookmark your website . You amazingly come with terrific articles. Thank you for sharing your web page.

 113. Hey there! Where did you get theme of this blog? It is incredible ;)

 114. I simply want to say I am just new to blogs and definitely enjoyed your blog site. More than likely I’m want to bookmark your blog post . You certainly come with fantastic articles. Bless you for revealing your website page.

 115. So gorgeous! I like the earthy & classic tones from the wedding! I’m so stealing the succulent idea. Beautiful bride, handsome hubby & bridal party. Amazing pictures as always Tammy!

 116. I just want to mention I am beginner to weblog and honestly enjoyed you’re blog. Very likely I’m want to bookmark your website . You actually come with exceptional writings. Regards for sharing your web site.

 117. One other fantastic website, will have to bookmark this one.

 118. I just want to mention I am just all new to blogging and site-building and definitely liked this web site. Most likely I’m planning to bookmark your site . You definitely have great posts. Thanks a lot for revealing your blog.

 119. Music began playing any time I opened this webpage, so irritating!

 120. Hi there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting tired of Wordpress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 121. great post, very informative. I wonder why the other specialists of this sector don’t notice this. You should continue your writing. I am sure, you have a great readers’ base already!

 122. There are some fascinating homesitr points in time in this article but I don’t know if I see all of them middle to heart. There may be some validity but I will take hold opinion till I look into it further. Good article , thanks and we wish extra! Added to FeedBurner as effectively

 123. I was recommended this web site by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty. You are amazing! Thanks!

 124. With havin so much content and articles do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of exclusive content I’ve either created myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet without my agreement. Do you know any techniques to help prevent content from being stolen? I’d definitely appreciate it.

 125. I beloved as much as you’ll receive carried out proper here. The caricature is attractive, your authored material stylish. however, you command get bought an shakiness over that you want be handing over the following. unwell surely come more before again as precisely the same just about a lot regularly inside case you defend this increase.

 126. hello!,I really like your writing so so much! proportion we keep up a correspondence extra approximately your post on AOL? I require a specialist in this house to resolve my problem. Maybe that’s you! Having a look forward to look you.

 127. Nearly all of the things you articulate is astonishingly legitimate and it makes me wonder why I had not looked at this with this light before. Your article truly did switch the light on for me as far as this particular topic goes. But there is 1 point I am not really too comfortable with and while I attempt to reconcile that with the core theme of the position, permit me observe exactly what the rest of the visitors have to say.Well done.

 128. With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My site has a lot of unique content I’ve either created myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any techniques to help stop content from being stolen? I’d definitely appreciate it.

 129. Hi there, I found your web site via Google while looking for a related topic, your website came up, it looks good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 130. Good blog you have here.. It’s hard to find high-quality writing like yours these days. I truly appreciate individuals like you! Take care!!

 131. whoah this blog is fantastic i love studying your articles. Stay up the good paintings! You recognize, lots of individuals are searching round for this info, you could help them greatly.

 132. how do you do these and still remain the person you are

 133. you might have an incredible weblog in this article! could you choose to cause invite posts inside my weblog?

 134. I visited many web pages except the audio quality for audio songs present at this site is really marvelous.|

 135. Hello, you used to write magnificent, but the last few posts have been kinda boring

 136. I carry on listening to the news bulletin lecture about getting boundless online grant applications so I have been looking around for the top site to get one. Could you tell me please, where could i find some?

 137. Hello,I love reading through your blog, I wanted to leave a little comment to support you and wish you a good continuation. Wishing you the best of luck for all your blogging efforts.

 138. great site love the content

 139. That is really fascinating, You are an excessively skilled blogger. I have joined your feed and stay up for searching for more of your excellent post. Additionally, I’ve shared your web site in my social networks!

Rašyti komentarą